ÖGRENCİ İKAMET İZNİ

Türkiye’de Öğrenci olmak için Bulunması Gereken Belgeler

Başka bir ülkeden, Türkiye’de öğrenim görmek için başvuru yapacak olan öğrenciler bazı evrak ve belgelere sahip olmalıdır. Sadece düzenlemesi gereken evrak belgelere sahip olan yabancı uyruklu kişiler başvuru da bulunabilirler.

Türkiye ‘de öğrenim görmek isteyen öğrencilerin başvuru şartları, orta öğretim son sınıfta olmaları veya orta öğretim mezunu olmaları gerekmektedir. Türkiye de doğup İçişleri Bakanlığı’ndan çıkma belgesi almış olan kişilerde başvuru işlemlerini yapabilmektedirler.

Ne tür Öğrencilerin Öğrenim görmek İçin Başvuruları kabul edilir ?

Öğrenci olmak için kabul edilen öğrenciler olduğu gibi başvuruları kabul edilmeyen öğrenciler de olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup , lise eğitimini Türkiye’de tamamlayan ya da KKTC’de ortaöğretim eğitimini tamamlayan kişilerin böyle bir başvuru yapmalarına gerek olmadıkları için başvuru işlemleri kabul edilmemektedir.

Üniversiteler Kabul Ettikleri Öğrenci Koşulları

Ülkelerinde girmiş oldukları ulusal sınav sonuçları, uluslararası girmiş oldukları sınav sonuçları ve ortaöğretim not puanlarının Yükseköğretim Genel Kurulu onayı gerekmektedir. Türkiye ‘ye Yabancı ülkeden gelmiş olan öğrencilerin Türkiye’de öğrenimlerini sürdürmek için imkanlarının olduğunun kanıtlanması ve maddi durumlarını gösteren güvence miktarı istenmektedir. Yabancı ülkeden öğrenim görmek için Türkiye ‘ye gelen öğrencilerin eğitimlerini sürdürebilmeleri için ‘’Öğrenim Meşruhatla ‘’vize sahibi olmaları gerekmektedir. Kişilerin üniversiteye kabul edildikten sonra üniversitelerin kabul ettikleri öğrencilere kabul edildiğine yönelik bir kabul mektubu düzenlemeleri uygun görülmektedir.

Search